
rgii a jej wpływem na środowisko naturalne, w którym żyjemy, formuła ta wymagała przedefiniowania. Teraz musi ona także obejmować pojęcie czystości. Cóż zaś może zapewnić ją lepiej, niż energia odnawialna? Zapobieganie uzależnieniu od dotychczasowych źródeł energii i podejmowanie środków zapobiegawczych przed np. ich wyczerpaniem, jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii również z innych źródeł - najlepiej odnawialnych. Należy pamiętać o tym, że pozyskiwanie energii z wyłącznie jednego źródła może prowadzić do uzależnienia od niego. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się, by fotowoltaika odpowiadała za ogrzewanie i oświetlenie w ich domu. Montując kolektory słoneczne, obniżają rachunki za media, a przy tym uniezależniają się od dostawcy prądu czy gazu.
Może się to wydawać niewykonalne dla
Każdy człowiek, któremu leży na sercu dobro środowiska naturalnego, powinien dbać o prowadzenie jak najbardziej ekologicznego trybu życia. Może się to wydawać niewykonalne dla przeciętnej osoby, która i tak nie je już mięsa i segreguje śmieci, jednak jasnym jest, że możemy zrobić dla Ziemi znacznie więcej. Wystarczy, że rozeznamy się w temacie, by zrozumieć, jak mało robiliśmy dotychczas. Przede wszystkim, zainteresować nas powinna energia odnawialna. Naturalne złoża, z których do dziś pozyskujemy energię, powoli się kończą. Musimy zatem myśleć o korzystaniu z alternatywnych źródeł energii. Czy Nowak i Kowalski mogą sobie jednak na to pozwolić? Oczywiście, że tak. Fotowoltaika jest terminem znanym większości z nas. Wykorzystanie jej u siebie może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy stanu przyrody. Równocześnie, decydując się na kolektory słoneczne we własnym domu, można drastycznie obniżyć rachunki za gaz i prąd - chyba nikt nie może powiedzieć, że te aktualnie są niskie, prawda?
Z tego powodu czym prędzej należy
Problem energetyczny jest obecnie jednym z największych problemów na świecie, który zresztą z dnia na dzień narasta. Rosnąca wciąż populacja oraz rozwijająca się szybko technologia wymagają nieustannie coraz większych ilości energii. Dotychczas ludzkość zaspokajała swoje zapotrzebowanie na energię, przekształcając w nią zasoby naturalne. Te jednak są skończone, dlatego na całym świecie rośnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie energii z węgla, ropy czy gazu ziemnego ma fatalny wpływ na zanieczyszczenie środowiska i zdrowie ludzi. Z tego powodu czym prędzej należy porzucić energię opartą na paliwach kopalnych. Przyszłością Ziemi i ludzkości jest energia odnawialna, która nigdy się nie wyczerpie, za to może być wykorzystywana w sposób ciągły. Energia wiatru i energia słoneczna to najbardziej znane rodzaje energii odnawialnej. Fotowoltaika opiera się na energii płynącej ze słońca. Kolektory słoneczne pobierają ją i przekazują dalej, generując prąd elektryczny oraz ciepło.
Energia odnawialna pozyskiwana z naturalnych źródeł
Dla niektórych ludzi wciąż pozostaje zagadką, w jaki sposób działają odnawialne źródła energii. Jednak tak naprawdę nie ma w tym nic niezrozumiałego. Energia odnawialna pozyskiwana z naturalnych źródeł nigdy nie może zostać zużyta całkowicie, bowiem jest pozyskiwana ze źródeł, których tempo odnawiania jest znacznie wyższe, niż tempo wyczerpywania (słońce, woda, wiatr, itp.). Dodatkowo, biorąc pod uwagę nie tylko prędkość wyczerpywania się paliw kopalnych, ale również ich jednoznacznie negatywny wpływ na środowisko, odnawialne źródła energii wysuwają się na pierwszy plan, jako zasoby oferujące nam "czystą" energię. Jej przykładem, znajomym dla wielu z nas, może być fotowoltaika. Dzięki niej, wykorzystywana energia pochodzi bezpośrednio ze słońca. Jest ona bardzo łatwo dostępna dla dosłownie każdego z nas - wystarczy, że zdecydujemy się na kolektory słoneczne, które zadbają o to, by w naszym domu nie zabrakło prądu, ale także, by było ciepło. Co więcej, nasze rachunki natychmiast zmaleją.